ZNAD PISY

ROZMOWY KLIO...

Odsłon : 16214

Z DZIEJÓW KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO I EWANGELICKIEGO NA POGRANICZU POWIATÓW MRĄGOWO I PISZ

 

Ubiegły rok wzbogacił rynek książki regionalnej o kolejny tytuł, wypuszczony z badawczego warsztatu ks. Krzysztofa Bielawnego. Tym razem duchowny, dyrektor Archidiecezjalnego Domu Rekolekcyjnego w Gietrzwałdzie, Duszpasterz Młodzieży i jednocześnie doktor nauk humanistycznych, wydał znaczących rozmiarów opracowanie na temat dziejów Kościoła katolickiego i ewangelickiego w południowej części starostwa szestneńskiego, czyli na terytorium leżącym na styku dzisiejszych powiatów Pisz i Mrągowo (parafie w Nawiadach, Ukcie, Pieckach). Dla Autora ta ziemia to jednak coś więcej niż tylko przedmiot zainteresowania. Parafia Nawiady jest przecież miejscem jego pochodzenia i to właśnie przywiązanie do Małej Ojczyzny wydaje się bardzo widoczne zarówno w tej, jak i kilku poprzednich publikacjach księdza – doktora.

Więcej…
 
W PISZU RUNĄŁ UBELISK

Czas już skończyć…


Pod koniec 2009r. z krajobrazu naszego miasta zniknął jeden z ostatnich symboli peerelu – postument upamiętniający tzw. „utrwalaczy władzy ludowej”. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych dziennikarz Władysław Katarzyński pisał na łamach „Gazety Olsztyńskiej”, że to swoisty „chichot historii”, gdy taki pomnik znajduje się przy ulicy, która po upadku komunizmu w Polsce zyskała imię Armii Krajowej. Tak jakby zrównano w historycznej pamięci kata i ofiarę.

Więcej…
 
Evviva l’arte

 

              Nie pamiętam, kiedy ostatnio dostałem taką dawkę kulturalną, artystyczną i duchową zarazem. A wszystko zaczęło się niepozornie… Krótkie informacje w prasie (gdzieniegdzie nie do końca zgodne z prawdą) nie zawsze zachęcające czytelnika, zaledwie kilka sprzedanych wejściówek na tydzień przed…Właściwie wydarzeniu, które miało miejsce, można by nadać wiele tytułów, jednakże najwłaściwszym wydaje się być „Niemena pamięci…”. W mroźną noc 15 stycznia b.r., na dwa dni przed 6 rocznicą śmierci Czesława Juliusza Wydrzyckiego „Niemena”, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Piskiej odbyła się sztuka w trzech aktach, poświęcona właśnie temu znakomitemu artyście.

Więcej…
 
Mazurska epopeja

maly_kancjonal

   Nie jest prostym zadaniem, ani filologicznym, ani edytorskim, przygotować teksty poetyckie, aby oddać ducha twórcy i jego twórczości. Jak ocalić to exegi monumentum, by w czystej postaci dotarł do współczesnego czytelnika?
  Michał Kajka - poeta mazurski żyjący na przełomie XIX i XX wieku doczekał się kilku wydań swoich utworów. Nie umniejszając zasług autorów wcześniejszych edycji,  „Mały kancjonał mazurski i opowieści ucieszne", wydany w 2008 roku, opracowany przez Zbigniewa Chojnowskiego[i], zdaje się być najbliżej prawdy o poecie z Ogródka.
Więcej…
 
Bello e appassiona …

fx_dsc03430Bello e appassiona …[1]


   Na świętego Walentego przyjęło się, że tego dnia ludzie wyznają sobie miłość na wiele sposobów, np. podczas romantycznego spaceru we dwoje, kolacji w wykwintnej restauracji, ewentualnie spędzając wieczór w teatrze lub na dobrym koncercie. A propos koncertu …

     

Więcej…
 
ZIEMIA PISKA W ARCHIWACH PRL… odc. 3.

 

 „Agentura tak w nauczycielstwie jak i wśród uczni była nastawiona…”   

 czyli obchody świąt w powiecie piskim w oczach bezpieki.

Dokumenty z 1948r.

  Po wyeliminowaniu opozycyjnego Polskiego Stronnictwa Ludowego w latach 1945-1947, rozbiciu podziemia niepodległościowego oraz dokonanych fałszerstwach wyborczych, komuniści rozpoczęli w Polsce rządzenie, w którym żadne pozory nie miały już maskować krwawej dyktatury. Społeczeństwo było od dawna zastraszone. Nawet najmniejsze przejawy niezależności w istniejących partiach politycznych (np. PPS) były łamane. Do podporządkowania pozostał tylko Kościół.

Więcej…
 
HERODY 2010 w PISZU

 

PISZANIE4


„Pogobianki” i „Rostkowianki”, Chór Seniorów działający przy Ośrodku Kultury w Wydminach (pod kierunkiem Henryka Gierwela) i piski zespół śpiewaczy emerytów „Żywioł”, dzieci z klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 1 w Piszu, „Orzyszanki” i Zespół Klubu Seniora „Piszanie” – w święto Trzech Króli scena Piskiego Domu Kultury przez dwie godziny rozbrzmiewała śpiewem artystów przybyłych z okazji I Przeglądu Zespołów Kolędniczych „Herody 2010”.

 

 

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 6
Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 

Wydarzenia

Brak wydarzeń
Marzec 2010
N P W Ś C P S
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Festiwal w rożyńsku

article thumbnail

I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej I Kameralnej
Rożyńsk Wielki 2009   10 maja 2009r. był uroczystym i ogromnie ważnym momentem d [ ... ]


Spotkanie z Wojciechem Markiem Darskim

article thumbnail

  Wojtka Darskiego znam już od lat kilkunastu, odkąd tylko Wspólnota Mazurska w Giżycku zaczęła organizować konferencje o tematyce regional [ ... ]


nocne czytanie

article thumbnail

II głośne czytanie nocą
Późnym wieczorem 23 czerwca b.r. w sali artystycznej Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Piskiej rozpoczęł [ ... ]