ZNAD PISY

ROZMOWY KLIO...

Odsłon : 297550

Wrześniowy epizod

 

 

Ar46Tereny powiatu piskiego leżące nad dawną granicą polsko- niemiecką należały do tych nielicznych zakątków III Rzeszy, które w czasie kampanii wrześniowej 1939 r. stały się obiektem zaczepnych operacji Wojska Polskiego. Już w okresie przygotowań do wojny w pobliżu granicy skoncentrowano Podlaską Brygadę Kawalerii dowodzoną przez gen. Ludwika Kmicica – Skrzyńskiego.

Więcej…
 
Autor telewizyjnych Wiktorów otwiera Galerię Sztuki w Nowych Gutach

 

renesowo otwrcieSerdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystym otwarciu Galerii Renesowo w Nowych Gutach.

Renesowo to Galeria autorska Andrzeja Renesa- rzeźbiarza, autora wielu pomników, m.in. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Prezydenta Stefana Starzyńskiego w Warszawie, Marszałka Józefa Piłsudskiego w Komorowie, Pary Prezydenckiej w Radomiu, a także statuetek i nagród, m.in. Wiktora, Kisiela i Czempiona.

Więcej…
 
74 lata temu

1wrzesnia1

31 sierpnia obchodziliśmy rocznicę porozumień gdańskich. Dziś, 1 września mijają 74 lata od rozpoczęcia II wojny światowej. Te dwa wydarzenia łączą się ze sobą nie tylko geograficznie.

 

 

 

Więcej…
 
Turniej Rycerski Drigalensis 2013

drigalensis 2013 powiat

W dniach 24- 25 sierpnia 2013r. w Drygałach odbył się turniej rycerski „Drigalensis 2013”. Od rana 24 sierpnia pole turniejowe oblepiali mieszkańcy wsi i licznie przybyli turyści. Z bliska można było obejrzeć obozowisko rycerskie, szlachetnych rycerzy i towarzyszące im piękne białogłowy. U przyjezdnych kupców można był nabyć pamiątki, biżuterie i zabawki „z epoki”, a kramarze serwowali jadło i napitek, tak ulubiony przez brać rycerską. Na pobliskim „polu wzlotów” można było podziwiać sprawność paralotniarzy, a na odważnych czekały loty samolotem ULS oraz wiatrakowcem.

 

Po godzinie 11.00 rozpoczął się turniej łuczniczy a następnie turnieje rycerskie: miecza jednoręcznego i tarczy oraz miecza jednoręcznego i puklerza. Wielkie wrażenie na widzach zrobił turniej miecza półtoraka bez uzbrojenia ochronnego (tarczy). Najbardziej widowiskowym był „bohurt” czyli walka pięcioosobowych Gru rycerskich. Wielu widzów zdało sobie sprawę, jak ciężkie było rzemiosło rycerskie , jak wielkiego wymagało kunsztu i sprawności.

 

Pod wieczór odbyła się rekonstrukcja zdobywania nurów zamkowych. Scenariusz rekonstrukcji oparty był na historii waśni między dwoma braćmi rycerskimi.

 

Zakończenie turnieju poprzedzone mszą św. odbyło się w niedzielę. Słowa uznania za organizację tej świetnej imprezy należą się rycerzowi z Jansborka Dawidowi Hellerowi i księdzu proboszczowi Piotrowi Sulewskiemu z drągalskiej parafii oraz licznie przybyłym rycerzom z Chorągwi Pomezańskiej z Olsztyna, Olsztynka, Ostródy oraz Bractwa Rycerskiego Komturii Nidzickiej.

 

Sławomir Wolski

 
Binduga pod Dębami i król Władysław IV

 

Jest 15 lipca 1639 roku. Na bindudze nad Jeziorem Bełdany rozbija się obozowisko z dostojnymi gośćmi. Wśród nich jest król Władysław IV, który w pobliżu dzisiejszego Rucianego - Nidy zatrzymał się na polowanie i nocleg.

Więcej…
 
GENERAŁ ŚWIERCZEWSKI WIECZNIE ŻYWY?

Ar31W związku z powrotem tematu nazwy ulicy gen. Świerczewskiego w Piszu, publikujemy z niewielką korektą artykuł, zamieszczony w olsztyńskiej "DEBACIE"  (nr 3 z 2008r.). Pomimo pewnych zmian, jakie zaszły w krajobrazie Pisza od czasu opublikowania tekstu, ze względu na wciąż aktualną problematykę komunistycznego nazewnictwa ulic, treść artykułu warto przypomnieć. Tekst można także znaleźć na oficjalnym portalu DEBATY ( http://www.debata.nazwa.pl/images/stories/archiwum/Debata%2006.pdf. ). (Red.)

 

Więcej…
 
Dżuma na Ziemi Piskiej w XVIIIw.

Dżuma to ostra bakteryjna choroba zakaźna znana niegdyś pod nazwą czarnej śmierci, moru lub morowej zarazy (morowego powietrza). W przeszłości wielokrotnie dziesiątkowała mieszkańców Europy, przyczyniając się do wyludnienia nieraz ogromnych obszarów. Często towarzyszyła klęskom głodu, ekspansji gryzoni i wojnom. Właśnie w czasie wojny północnej (1700 – 1721), gdy po drogach Rzeczypospolitej wędrowały nieliczne wojska polsko –litewskie oraz znacznie potężniejsze armie saskie, szwedzkie i rosyjskie, czarna śmierć zawitała do krainy nad Wisłą. Dżuma nie przestrzegała granic międzypaństwowych, rychło więc rozprzestrzeniła się na tereny sąsiedniego Królestwa Pruskiego.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 41
Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości 

reportazzzycia logo right

Wydarzenia

Brak wydarzeń
Pażdziernik 2013
N P W Ś C P S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ŚRODKI NA KULTURĘ

Koszty transformacji gospodarczej Polski po 1989 roku dotknęły wiele dziedzin społecznych i ekonomicznych naszego kraju. Nie ominęły także sfery [ ... ]


Mazury '45

- o filmie Wojciecha Smarzowskiego pt. „Róża”
Mazury, mimo że są miejscem modnym, nie cieszyły się do tej pory zbyt dużym zainteresow [ ... ]


O budowaniu prawdy polsko-ukraińskiej

article thumbnail

 Rozpoczęły się wakacje, wreszcie zrobiło się ciepło, pogoda plażowa, ciepłe długie wieczory skłaniają do błogiego lenistwa. Na swojej po [ ... ]