MUZEUM ZIEMI PISKIEJ

ZNAD PISY

ROZMOWY KLIO...

Odsłon : 55296

Informacje z Muzeum Ziemi Piskiej
Artystycznie w piwnicach Ratusza
(2 głosów, średnia ocena 4.50 na 5)

Przed paroma laty Muzeum Ziemi Piskiej po raz pierwszy podjęło próbę zebrania w jednym miejscu piskiego środowiska plastycznego. Nawiązaliśmy wówczas kontakt z niewielką grupką młodych twórców by wspólnie zmierzyć się z wyzwaniem, jakim było zrealizowanie imprezy pod nazwą Piskie Prezentacje Artystyczne. Młodzi graficy, malarze i fotograficy przez kilka sierpniowych dni 2005r. prezentowali swoje prace u stóp Ratusza, przy wejściu do muzeum. Trzeba przyznać, że ówczesne zainteresowanie „miejscowych” było niewielkie. Pomysł na parę lat przyschnął, ale na szczęście nie został całkiem porzucony.

Więcej…
 
MŁODZIEŻ W MUZEUM
(3 głosów, średnia ocena 4.33 na 5)

Rozmawiali o przestrzeni dawnego Pisza.

W Muzeum Ziemi Piskiej organizowane są lekcje muzealne i wykłady adresowane do młodzieży szkolnej. Ich częstotliwość zależy od zapotrzebowania ze strony szkół, będących głównym odbiorcą tej formy działalności. Tak się składa, że od pewnego czasu widać wzrost zainteresowania takimi spotkaniami.

Więcej…
 
Prelekcja Piotra Niwińskiego o polskich Kresach
(7 głosów, średnia ocena 4.71 na 5)

20 stycznia br. w Muzeum Ziemi Piskiej gościł historyk i politolog Piotr Niwiński, specjalizujący się m.in. w problematyce dziejów najnowszych ziem kresowych II Rzeczypospolitej.

Więcej…
 
O „Łupaszce” w Piszu i w Nidzicy
(17 głosów, średnia ocena 4.18 na 5)

 

       12 marca 2010r. minęła 100 rocznica urodzin Zygmunta Szendzielarza, słynnego „Łupaszki”, wrośniętego w mitologię polskich Kresów równie mocno, jak w legendę „Żołnierzy wyklętych”… W latach wojny walczył na Wileńszczyźnie z Niemcami i partyzantką sowiecką, zagrażającą polskiej ludności cywilnej i żołnierzom Państwa Podziemnego.

Więcej…
 
III ogólnopolska sesja „Pogranicza - Ludzie pogranicza".
(11 głosów, średnia ocena 4.09 na 5)

 

 

W dniach 25-26 września 2009r. w Piszu odbyła się konferencja naukowa z cyklu „Pogranicza". W tym roku tematem przewodnim byli „Ludzie pogranicza". Spotkanie badaczy historii zainteresowanych tematyką pogranicza było możliwe dzięki współpracy instytucji kulturalnych i naukowych takich jak: Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego i Towarzystwo Naukowe im. W. Kętrzyńskiego z Olsztyna oraz Muzeum Ziemi Piskiej z Pisza. Wśród prelegentów znaleźli się historycy z Białegostoku, Częstochowy, Elbląga, Gdańska, Katowic, Olsztyna, Pisza i Rozóg.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 3

Wydarzenia

Brak wydarzeń
Kwiecień 2011
N P W Ś C P S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

ZOBACZ RÓWNIEŻ

KSIĄŻKĄ W IPN!

article thumbnail

KSIĄŻKĄ w IPN !!!
Ledwie w marcu ukazała się kolejna książka krytycznie ukazująca postać Lecha Wałęsy (Paweł Zyzak, „Lech Wałęsa. [ ... ]


Festiwal poezji

article thumbnail

Słów kilka o ...


Prelekcja Piotra Niwińskiego o polskich Kresach

20 stycznia br. w Muzeum Ziemi Piskiej gościł historyk i politolog Piotr Niwiński, specjalizujący się m.in. w problematyce dziejów najnowszyc [ ... ]