Warto przeczytać

ZNAD PISY

ROZMOWY KLIO...

Odsłon : 54961

Warto przeczytać
O Krzyżakach w 600 lat po Grunwaldzie
(14 głosów, średnia ocena 4.29 na 5)

okadka ksizki W 2010r. obchodziliśmy 600 –lecie jednej z największych bitew średniowiecza. Dnia 15 lipca 1410r. na polach grunwaldzkich starły się dwa sąsiadujące organizmy polityczne – będący u szczytu potęgi Zakon Krzyżacki w Prusach i dopiero wspinające się ku przyszłej sławie państwo polsko –litewskie. To wtedy gwiazda zakonu zaczęła blednąć. A jagiellońska unia dopiero miała z siebie wyłonić Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

 

Przez następne stulecia zarówno sama bitwa jak i stosunki polsko-krzyżackie obrastały mitami. Po polskiej stronie wyrastał z nich obraz Krzyżaka jako  nieomal bestii, ucieleśnienia prusko- niemieckiego ducha agresji, istniejącego tylko po to, by realizować Drang nach Osten przeciwko Słowiańszczyźnie.

Więcej…
 
W jaki sposób przeszłość może kształtować teraźniejszość?
(30 głosów, średnia ocena 4.10 na 5)

okladka do recenzji r. trabaWszyscy na pewno pamiętają burzliwą dyskusję z lat 2005 - 2007 toczącą się wokół tzw. nowej polityki historycznej. Jej sednem był spór o wizję historii Polski, o kształt pamięci narodowej, o to wreszcie, jak powinien wyglądać współczesny patriotyzm i jakie elementy narodowej tradycji są godne upamiętniania. Od tamtego czasu minęło już kilka lat, wydaję się też, że spory i debaty już się wyciszyły, a "historia została pozostawiona historykom". Należy jednak mieć na uwadze, że dyskusja z lat 2005 - 2007 była po prostu momentem nasilenia się szerszego i trwającego już od ponad dwudziestu lat sporu o kształt polskiej tożsamości narodowej po okresie transformacji. Po tym burzliwym okresie nasuwa się pytanie: jak ocenić ostatnie dwudziestolecie - a zwłaszcza ostatnią dekadę - pod względem tego, co wniosło do refleksji nad naszą przeszłością? Drugim pytaniem jakie należy postawić, jest to, w jakim kierunku oraz w jaki sposób mamy dalej kształtować naszą tożsamość (i czy w ogóle mamy ją świadomie kształtować)? Ważnym, choć moim zdaniem nieco nie zauważonym, głosem w tej sprawie jest książka jednego z założycieli olsztyńskiej Wspólnoty Kulturowej "Borussia", wieloletniego redaktora pisma "Borussia", a obecnie dyrektora Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie prof. Roberta Traby pt. Przeszłość w teraźniejszości. Polskie spory o historię na początku XXI wieku.

Więcej…
 
Czwartki dla bogaczy, czyli Mazury na stronniczo
(14 głosów, średnia ocena 4.00 na 5)


mazury_okladkaCo łączy bitwę pod Grunwaldem z Barem „Omega” w Giżycku albo list niebieski z mrówkami? Czym się różni Pisz od pozostałych miast regionu? Odpowiedzi udzieli „Mazury. Słownik stronniczy, ilustrowany” pod redakcją Waldemara Mierzwy.

Więcej…
 
„Przyjaciela Ludu, wieśniakom ciekawym poświęconego…” reprint współczesny
(26 głosów, średnia ocena 4.38 na 5)
przyjaciel ludu ecki
„Przyjaciel Ludu Łecki” to tytuł wyznaczający nowy etap w budowaniu mazurskiej kultury i tradycji. Tak właśnie nazwano pierwsze w regionie świeckie pismo protestanckie w języku polskim. Jego początek był związany z kształtowaniem się prawdziwej mazurskiej inteligencji – nauczycieli i pastorów, którzy w czwartym dziesięcioleciu XIX w. uznali za konieczne zwrócenie uwagę świata na mazurską społeczność i szerzenie wśród niej oświaty. W tym celu ełcki (łecki) nauczyciel gimnazjalny, społecznik i drukarz (swoją drogą charakterystyczne jest, jak często w tym właśnie środowisku odnajdywali się ludzie, w których skupiały się tak rozległe pasje) Wilhelm Menzel w 1842r. powołał adresowaną do ludu gazetę.
Czytaj więcej
 
O STALINIZMIE NA BIAŁOSTOCCZYŹNIE, WARMII I MAZURACH*
(11 głosów, średnia ocena 4.91 na 5)
W serii wydawniczej „Konferencje IPN” w 2009 r. ukazała się praca zbiorowa pt. „Polska północno – wschodnia w okresie stalinizmu. Spojrzenie z perspektywy półwiecza” pod redakcją Krzysztofa Sychowicza, Emilii Świętochowskiej – Bobowik i Waldemara F. Wilczewskiego. Zawiera ona materiały będące plonem konferencji naukowej zorganizowanej w dniach 23 – 24 października 2006 r. przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku. Konferencja miała na celu zaprezentowanie wyników badań dotyczących czasów stalinizmu w północno – wschodniej Polsce. Wzięli w niej udział historycy reprezentujący kilka ośrodków naukowych z obszaru działania białostockiego Oddziału IPN - Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Warmińsko – Mazurski, Archiwum Państwowe w Białymstoku, Muzeum Ziemi Piskiej oraz OBEP w Białymstoku.
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2

Wydarzenia

Brak wydarzeń
Kwiecień 2011
N P W Ś C P S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30