Z historii regionu

ZNAD PISY

ROZMOWY KLIO...

Odsłon : 55298

Z historii regionu
ZIEMA PISKA W ARCHIWACH PRL… odc. 6. Email
(5 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)

 

 

„Transporty przychodzące do Bemowa – Piskiego były zakryte…”

czyli mieszkańcy powiatu piskiego o początkach wojsk rakietowych  

                           w Orzyszu i Bemowie Piskim.

                                            Dokument SB z 1961r.

 

Tworzenie wojsk rakietowych w ludowym Wojsku Polskim przypadało na początek lat sześćdziesiątych. Do ośrodków, związanych z organizacją tego rodzaju wojsk, należały m.in. Orzysz i Bemowo Piskie (do 1955r. Karczmisko - Szlaga).

Wiele przesłanek przemawiało za tymi miejscowościami. W Bemowie istniały jeszcze poniemieckie koszary. Ważnym atutem była też dostępność linii kolejowej, drogowej oraz sąsiedztwo wielkiego poligonu. Z drugiej strony, leśne okolice i niewielka gęstość zaludnienia ułatwiały maskowanie prac budowlanych oraz ochronę kontrwywiadowczą wojsk, objętych szczególną opieką służb specjalnych.

Więcej…
 
W RYTMIE MARSZA „BRUNATNYCH KOSZUL” Email
(16 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)

Początki


Narodowo –Socjalistyczna Niemiecka Partia Robotnicza (NSDAP) i jej „wódz” Adolf Hitler – są uznawani za totalitarne symbole XX wieku. Partia powstała w Niemczech po I wojnie światowej jako wyraz frustracji wywołanej wojenną klęską, politycznymi, terytorialnymi i gospodarczymi ustępstwami, które państwo niemieckie musiało poczynić wobec zwycięskiej Ententy, a także wszelkimi innymi ograniczeniami, narzuconymi przez traktat wersalski. NSDAP łączyła hasła antydemokratyczne i antykomunistyczne (w jednym rzędzie stawiając obrońców tych dwóch, tak przecież odmiennych idei) z

Więcej…
 
ZIEMIA PISKA W ARCHIWACH PRL... odc. 5. Email
(16 głosów, średnia ocena 4.75 na 5)

„…Przeprowadzono kontrolę wszystkich biur w fabryce…” czyli Piska Sklejka w dokumentach UB z 1950r.


 

 

 

Nazywano to miejsce Za żelaznymi drzwiami. Siedziało tam kilku ubeków, którzy co jakiś czas włóczyli się po zakładzie i myszkowali. Jak kogoś sobie upatrzyli, to było z nim krucho. Wzywali wtedy za te „żelazne drzwi” i odpytywali. Albo kazali wciąż na nowo pisać życiorys. Nikt się nigdy nie chciał przyznać, czego dotyczyła rozmowa. Ludzie wprost bali się tamtędy przechodzić! A już nie daj Boże jakiej awarii… Wtedy ci ubecy zawsze wietrzyli
Więcej…
 
Ziemia Piska w okresie plebiscytu w 1920r. Email
(16 głosów, średnia ocena 4.88 na 5)

 

90 lat temu na Warmii i Mazurach ...

 

Zacznijmy od Wiecherta…


Ale nie byli to jedyni obcy ludzie na tych ustronnych gościńcach. Zjawiali się (…), przemykający się chyłkiem od wsi do wsi, ubrani jak robotnicy leśni, lub co najwyżej jak nędzni przekupnie wędrowni, wyciągający z walizek próbki materiałów lub bielizny i zachwalający ich gatunek. I oni zwykle zatrzymywali się u Czwalinny, czynili notatki w małej książeczce i (…) spoglądali ponad strzechami w dal.

Więcej…
 
Grodziska staropruskie na obszarze powiatu piskiego Email
(20 głosów, średnia ocena 4.65 na 5)

 

Dawniej tereny powiatu piskiego, jego zachodnią część, zamieszkiwali Galindowie, o których wspominał już w II wieku grecki geograf Klaudiusz Ptolemeusz. To staropruskie plemię w przybliżeniu zajmowało także: południową część powiatu kętrzyńskiego, zachodnią część giżyckiego, oraz powiaty: mrągowski, reszelski, olsztyński, nidzicki i szczycieński.

 

Więcej…
 
ZIEMIA PISKA W ARCHIWACH PRL... odc. 4. Email
(32 głosów, średnia ocena 3.94 na 5)

Taśma magnetofonowa o treści antypaństwowej…”

czyli parodia przemówienia Władysława Gomułki kolportowana w Piszu.

Dokumenty z 1975r.


 

Pamiętam, jak na początku lat osiemdziesiątych usłyszałem parodię przemówienia Władysława Gomułki. Nie przypuszczałem wtedy, że prawie trzydzieści lat później podczas kwerendy w zasobach Instytut Pamięci Narodowej natknę się na obszerne fragmenty tego samego tekstu, wśród dokumentów wytworzonych przez Służbę Bezpieczeństwa w Piszu w 1975r.
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2

Wydarzenia

Brak wydarzeń
Kwiecień 2011
N P W Ś C P S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30