Znani i mniej znani

ZNAD PISY

ROZMOWY KLIO...

Odsłon : 54961

Znani i mniej znani
Z zacięciem do języka
(7 głosów, średnia ocena 4.14 na 5)

 

 

Jakiś czas temu, przy okazji gromadzenia informacji o Białej Piskiej, udało mi się dotrzeć do kroniki miejskiej. Dzięki pomocy i uprzejmości pewnych osób, przetrzymywaną na co dzień na dnie urzędniczej szafy okazałych rozmiarów miejską historię, udało mi się zabrać do domu na 24 godziny. Oprócz znikomych informacji z zamierzchłych czasów, czyli tych sprzed 1945 roku, znajdowały się tam, a może przede wszystkim, wiadomości z współczesnego autorowi okresu PRL-u. Brnąc karta po karcie przez historię miasta i społeczności, zapisanej z „fantazją” przez solidnego pracownika biało piskiego magistratu, wpadło mi w oko kilka interesujących faktów.

Więcej…
 
Edmund Rutkowski- prawnik, żołnierz konspiracji, starosta i naukowiec
(8 głosów, średnia ocena 4.75 na 5)

 Do niedawna był tylko jednym z pierwszych powojennych starostów piskich. Wiadomo, że należał do PPS i że w czasie wojny stracił rękę. Że w wyborze źródeł do dziejów Warmii i Mazur wydanych przez olsztyński Ośrodek Badań Naukowych (Warmiacy i Mazurzy w PRL, oprac. T. Baryła, Olsztyn 1994), często cytowane były jego raporty, wskazujące, że dość dobrze orientował się w społecznej specyfice regionu. I to wszystko. Aż do chwili, gdy kontakt z rodziną starosty Edmunda Rutkowskiego zaczął przynosić nowe informacje o niezwykłej drodze życiowej tego urzędnika i nauczyciela, prawnika i geologa, konspiratora i naukowca, którego los na krótko związał z Piszem.

Więcej…
 
GUSTAW GIZEWIUSZ – MIEDZY PISZEM A OSTRÓDĄ
(11 głosów, średnia ocena 4.73 na 5)

 

Dzieciństwo i młodość


21 maja 1810 r. w Piszu przyszedł na świat wielki syn Mazur – Gustaw Herman Marcin Gizewiusz. Gustaw, bo wyłącznie tego imienia używał, był najmłodszym synem rektora szkoły miejskiej w Piszu, Marcina i Jakobiny Taurek, córki burmistrza Ełku.

Więcej…
 
Konstanty Ildefons Gałczyński – w poszukiwaniu źródeł prańskiego mitu
(35 głosów, średnia ocena 3.86 na 5)

15 lipca rano wysiedliśmy z warszawskiego pociągu na przystanku w osadzie Ruciane. Czekał na nas leśniczy [Stanisław Popowski]. (…) Byliśmy zmęczeni, niewyspani, ale droga przez Jezioro Nidzkie – najpiękniejsza ze wszystkich, jakie prowadzą do leśniczówki – rozbudziła nas. Cisza, spokój, pełne blasku i drżenia jezioro okolone gdzieś na horyzoncie ścianami lasów” -  tak spotkanie z Praniem w 1950r. opisała przed laty Kira Gałczyńska. Przyjechała tu z rodzicami. Ojciec – Konstanty Ildefons Gałczyński szukał na Mazurach wytchnienia, może ucieczki? Był to czas, w którym polską kulturę coraz mocniej ściskał gorset stalinizacji. Wiele wskazywało na to, że wśród poetów poddanych przez nowy system co najmniej marginalizacji, nolens volens znajdzie się Gałczyński. Choć przecież ten 45-letni poeta raczej nie nadawał się na bohatera walki z komuną…

Więcej…
 
KAWALER „ORDERU UŚMIECHU” – DR WŁADYSŁAW KLEMENTOWSKI
(21 głosów, średnia ocena 4.71 na 5)

 

 Czabarówka to kresowa wieś położona około 5 km od powiatowego Husiatynia. Województwo tarnopolskie. Przed wojną niedaleko stąd było do przejścia granicznego z ZSRR. Tam właśnie, w Czabarówce,  w 1927r. urodził się  Władysław Klementowski, wybitny lekarz, jeden z najbardziej zasłużonych mieszkańców powojennego Pisza, kawaler Orderu Uśmiechu.
Więcej…
 
Więcej artykułów…


Wydarzenia

Brak wydarzeń
Kwiecień 2011
N P W Ś C P S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30